sobota, 3 marca 2012

[MWC2012] Rok transformacji Asusa - nowości


Rok 2011 był niewątpliwie całkiem udany dla Asusa. Ich Transformer był (i jest) urządzeniem pod pewnymi względami nowatorskim. Dlatego też Asus nie porzuca swojego cennego dziecka, a  upraszcza nazwę serii do Transformer Pad i rozszerza ją o nowe modele. Jakie? O tym w rozwinięciu.
Transformer Pad Infinity 700 to urządzenie, w budowie którego widać wyraźne nawiązania do innego produktu firmy Asus, a mianowicie Zenbooka. Obudowa tabletu charakterystycznie dla tej serii, wykonana jest z aluminium, a podzespoły stanowią swoisty standard na rok 2012. Mamy do dyspozycji procesor Nvidia Tegra 3 lub dwurdzeniowy Qualcomm Snapdragon S4, do tego 1GB RAMu i modem 3G/4G LTE. Zawartość będzie wyświetlana na dziesięciocalowym ekranie IPS+ LCD w rozdziałce 1920x1200 i jasności 600 nitów, sam ekran zaś będzie pokryty szkłem Gorilla Glass 2. Nie zabraknie oczywiście oczu tabletu czyli dwóch kamer - tylnej 8mpix i przedniej 2mpix.


Transformer Pad 300 to z kolei propozycja Asusa dla mniej zamożnych klientów. Wyposażony jest w 10,1 calowy ekran o rozdziałce 1280x800, procesor Nvidia Tegra 3, 1GB RAMu oraz 16GB pamięci wewnętrznej. Do tego modem 3G/4G LTE, aparat 8mpix nagrywający wideo Full HD 1080p, przednią kamerkę 1,2mpix oraz oczywiście łącza Bluetooth 3.0, WiFi i GPS. Zapytacie gdzie tkwi haczyk plasujący urządzenie w kategorii budżetowych - ano haczyk jest taki, że obudowa tego cacka jest wykonana z plastiku, a nie z aluminium jak w pozostałych modelach. Tablet będzie dostępny ze znaną stacją dokującą w formie klawiatury, z baterią wydłużającą czas pracy do 15 godzin, w uwaga, trzech kolorach: czerwonym, niebieskim i białym.


Na koniec najciekawsza nowość ze stajni Asusa, czyli zapowiadany od dawna Padfone. Nazwa ta reprezentuje kilka urządzeń, będących prawdziwym transformerem. Podstawowa część zestawu to smartfon działający w oparciu o procesor Qualcomm S4 o taktowaniu 1,5GHz z układem GPU Adreno 225. Pozostała specyfikacja opiera się na 1GB RAMu, ekranie 4,3 calowym SuperAMOLED o rozdziałce qHD, aparacie cyfrowym 8mpix oraz 16GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozszerzenia o kartę MicroSD. Gdy smartfon w pewnych zastosowaniach nam nie wystarczy, wtedy wkładamy go do drugiej części zestawu, która zamienia smartfon w 10,1 calowy tablet, z wbudowaną baterią, złączem microUSB i microHDMI, a także GPS'em. W tym wypadku rozdzielczość ekranu wynosi 1280x800 pikseli. Jeśli z kolei ekran tabletu okaże się mało wygodny prze wpisywaniu danych lub zwyczajnie będziemy chcieli napisać jakiś elaborat (jak ten mój obecny), możemy wykorzystać kolejną część zestawu czyli stację dokującą z touchpadem, prawie identyczną jak w wypadku serii Transformer, również zawierającą dodatkową baterię. Na tym nie kończy się jednak wachlarz możliwości Padfone'a gdyż w poczet zestawu wchodzi jeszcze tzw. Stylus Headset, będący niczym innym jak pojemnościowym rysikiem z wbudowanym mikrofonem i głośnikiem, a także kilkoma przyciskami, pozwalający prowadzić rozmowy przez tablet (nie wiadomo czy rozmowy GSM, czy tylko przez komunikator typu Skype). Co ciekawe, przy przechodzeniu ze smartfona na tablet, urządzenie samoczynnie skopiuje odpowiednie pliki nad którymi rozpoczęliśmy pracę na smartfonie, a chcemy ją zakończyć na tablecie i odwrotnie. Wszystko to dzięki technologii 1 Stop Storage.

Wszystkie nowe urządzenia Asusa pracować będą pod kontrolą Androida Ice Cream Sandwich. Daty wprowadzenia do sprzedaży urządzeń nie są jeszcze znane, podobnie jak ceny, ale zapewne nastąpi to w przeciągu następnych kilku miesięcy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz