niedziela, 18 sierpnia 2013

True Skate - minirecka


Oto gierka, która ostatnio zabiera mi czas. True Skate ze studia True Axis (odpowiedzialni za Jet Car Stunts) to brakujące ogniwo w sklepie Play. Pierwsza taka gra, która imho stanowi przełom jeśli chodzi o symulację jazdy na desce to Touch Grind, które niestety jest dostępne jedynie na urządzenia Apple. True Skate jest jej rozwinięciem i jednocześnie konkurencją i moim skromnym zdaniem jest lepsza, lepiej wykonana, chociaż nie obyło się bez błędów, o których później.


Zasadnicza różnica pomiędzy Touch Grind a True Skate, jest taka, że w tej pierwszej, deskę widzimy z góry i niewiele poza tą deską mamy na ekranie, a z kolei w True Skate widzimy deskę przed sobą i co najważniejsze, widzimy dokąd jedziemy. Taki widok wymusza również pewien sposób kontroli deski. W Touch Grind musimy cały czas dotykać palcami ekranu i wykonywać odpowiednie przesunięcia palców aby zrobić trick co w dużej mierze przypomina zabawę fingerboardem. True Skate pod tym względem przoduje. Aby zacząć jechać należy się "odepchnąć czyli przesunąć palcem obok deski w odpowiednią stronę, dalej aby zrobić ollie (skok) należy poczynając od środka deski przesunąć palec w dół, oderwać i z powrotem dotknąć na środek aby wypoziomować lot. Laikom nic to nie powie, ale osoby, które kiedykolwiek poważniej jeździły na desce będą czuły się jak w domu. Tricki przychodzą w sposób całkiem naturalny. Pomijam tutaj fakt, że suchy opis niewiele mówi i najlepiej samemu spróbować.

True Skate udostępnia nam jeden, wypełniony przeszkodami skatepark. Mamy do dyspozycji basen, poręcze, wybitki, rampy, schody i murki. Pełen serwis. Z menu natomiast mamy dostęp do wielu "misji" polegających na wykonaniu jakiegoś tricku, przejechaniu określonego odcinka, lub wykonaniu jakiegoś "kombo", czy też zwyczajnie odpowiedniej ilości punktów w określonym czasie (w każdej misji musimy podążać za "duchem", który pokazuje gdzie i co mamy do zrobienia). Za każde wykonane zadanie, jak i za każde "kombo" dostajemy True Credits, za które możemy odblokować kolejne "misje" czy dodatkowe opcje, jak np. tryb slow-motion, uaktywniający się w momencie kiedy deska jest w powietrzu, przez co łatwiej wykonać pewne tricki. Dodatkowo, już za realne pieniądze, na zasadzie in-app billingu możemy odblokować dodatkowy skatepark (mniejszy i mało ciekawy), dostęp do wszystkich zadań, bądź nieskończone slow-motion i możliwość zmiany wyglądu deski. Każda z tych opcji kosztuje niestety aż 3,6 pln i prawdę mówiąc nie skuszę się raczej na żadną z nich - razem to trochę dużo.

Niestety, gra nie jest idealna. Zdażyło mi się, że przy kolejnym włączeniu gry musiałem po raz drugi wykonywać samouczek (podstawowe tricki i manewrowanie deską) ponieważ gra dziwnym trafem zresetowała moje osiągnięcia. Ponadto nagminnie źle odczytywane są tricki jakie wykonuję, np. robię hardflipa, a gra odczytuje to jako kickflip i takie sytuacje zdarzają się bardzo często, co potrafi skutecznie zniechęcić, zwłaszcza przy wykonywaniu zadań. Do minusów należy zaliczyć absurdalnie wysokie ceny dodatkowych opcji. Imho powinna być możliwość wymiany zgromadzonych punktów TC na te dodatki, a zakup za prawdziwe pieniądze byłby opcją. Na szczęście gra jest na tyle świeża, że sporo może ulec poprawie.

Gra jest dostępna w Google Play w cenie 6,34 pln i warto tyle wydać (poza wcześniej wspomnianymi opcjami dodatkowymi), tym bardziej, że gra posiada regulację grafiki, dzięki czemu działa również na starszych sprzętach; przy czym na Galaxy S3 chodzi bez problemu na najwyższych detalach, ale już na Galaxy Tabie z Tegrą 2 na najwyższych detalach potrafi się przyciąć, a specyfika gry sprawia, że każde zacięcie przy wykonywaniu misji może spowodować rwanie włosów z głowy.

Pomijając wszelkie problemy, jest to naprawdę dobra propozycja, która stanowi coś innego. Mnie skutecznie urozmaica czas w pracy pomiędzy kolejnymi poziomami Plants vs. Zombies i czekaniem na napełnienie baku w CSR Racing. Oczywiście klientów też ktoś musi obsłużyć :D

True Skate
True Axis
Wersja 1.02
Testowane na: Samsung Galaxy S3
Ocena: 4,5/5
Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.trueaxis.trueskate

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz