sobota, 16 marca 2013

Aktualizacja - Samsung Galaxy SIV oficjalnie


Zastanawia mnie cały czas ile jeszcze pojawi się modeli w serii Galaxy. Już pierwszy był znakomitym smartfonem i wyznaczył pewne trendy, podobnie zresztą jak każda kolejna eska i podobnie jak wszystkie S'ki znakomicie się sprzedawał. Co więcej, nadal jest popularny na rynku wtórnym jako wdzięczny obiekt modyfikacji. Mówię o tym, akurat przy okazji premiery Galaxy S4, gdyż jak to ktoś kiedyś mądry powiedział, nie można mówić o przyszłości, zapominając o przeszłości. Zgodnie z tym, nowa Eska kontynuuje dobre tradycje serii, czerpiąc pełnymi garściami z najnowszych zdobyczy techniki. Czy możemy mówić o rewolucji? Raczej o ewolucji, gdyż brakuje tu rozwiązań, od których musielibyśmy zbierać zęby z podłogi. Mam wrażenie, że premiera została nieco przyspieszona, aby być odpowiedzią na model One (M7) od HTC, ale mimo tego to wciąż bardzo, ale to bardzo dobry sprzęt.

Samsung wymyślił sobie, że nowy model będzie "Life companion" czyli towaryszem życia. Oto co posiada koreański "towarysz życia". Przede wszystkim większy, bo pięciocalowy, ekran w klasycznej już technologii SuperAMOLED i rozdzielczości FullHD, przy gęstości pikseli 441ppi, który podobno można obsługiwać w rękawiczkach. Pod ekranem, w zalezności od wersji regionalnej, znajdziemy ośmio lub czterordzeniowy procesor. Jednostka ośmiordzeniowa to zaprezentowany jakiś czas temu Exynos o taktowaniu 1,6GHz, natomiast jednostka czterordzeniowa to sprawdzony układ Snapdragon o taktowaniu 1.9GHz. Wartym wspomnienia jest fakt, iż ww. Exynos jest wykonany w technologii big.LITTLE, która polega na tym, że mamy właściwie dwa równorzędnie pracujące procesory czterordzeniowe, przy czym cztery wydajne Cortexy A15 i cztery oszczędne Cortexy A7. Tym bardziej jest to dobra wiadomość, ponieważ najprawdopodobniej właśnie ta wersja będzie sprzedawana w naszym kraju. Pamięć operacyjna jaką będziemy mieli do dyspozycji to solidne 2GB do spółki z 16, 32 lub 64 GB pamięci na nasze pliki, plus oczywiście slot na kartę MicroSD. Standardowo na pokładzie znajdziemy wszelkie możliwe moduły komunikacyjne - Wifi, GPS, LTE, BT 4.0 oraz, uwaga, IrDA. Po co nam IrDA? Chociażby do sterowania telewizorem Smart TV produkcji Samsunga. Oczy nowej Eski, którymi będzie oglądać świat i użytkownika to odpowiednio 13 MPix z tyłu i 2 MPix z przodu. W momencie premiery sklepowej urządzenie będzie działać na Androidzie 4.2, a całość zasili, wydawałoby się, potężny akumulator o pojemności 2600mAh, którą można wyjąć. Jeśli zaś chodzi o wymiary nowego koreańskiego flagowca to nie są one filigranowe, ale też nie przesadne - 136.6 x 69.8 x 7.9 mm, przy wadze 130g

Nowy koreański numer jeden ma pojawić się na rynku już pod koniec kwietnia, ale cena wciąż pozostaje nieznana. Czy warto będzie zmienić "starą" SIII na nowszy model? Moim zdaniem nie, tym bardziej, że pojawiła się zapowiedź udostępnienia pewnych funkcji software'owych właśnie modelowi SIII oraz Note 2, w postaci aktualizacji oprogramowania.


AKTUALIZACJA: Na pewnej włoskiej stronie pojawiło się zdjęcie zawierające parametry Galaxy SIV razem z ceną w wysokości 699 Euro. Pozwala to spekulować o ostatecznej cenie w momencie wejścia na rynek, gdyż podobnie jak w wypadku SIII i Note 2, pierwsze ceny były cenami "sugerowanymi" przez Samsunga. Osobiście myślę, że realna cena wyniesie 600-650 Euro czyli w naszym kraju będzie to około 2500-2700 pln w wolnej sprzedaży.


2 komentarze:

  1. Fajnie widzieć w końcu nowe wpisy, tym bardziej o takim sprzecie! ;)
    Ale zgadzam sie z końcówka, tym bardziej że cena nowej S4 pewnie bedzie przekosmiczna :/

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń