wtorek, 3 września 2013

Microsoft kupuje Nokię, czyli przepis na katastrofę


Jeszcze jeden krótki news (trochę pozaandroidowy, ale istotny). Wczoraj wieczorem ogłoszono zakup działu telefonów komórkowych firmy Nokia przez Micro$oft. Transakcja opiewa na 7,2 miliarda dolarów. Spekulacje na ten temat pojawiały się już od jakiegoś czasu w związku ze ścisłą współpracą obu firm, jednak chyba nikt nie spodziewał się, że nastąpi to tak nagle. Jeszcze jakiś czas temu można było się natknąć na wypowiedź szefa M$, dotyczącą zastosowania przez Nokię innego systemu niż Windows, która brzmiała mniej więcej tak: nie wykluczamy żadnej możliwości. Teraz już niestety nie będzie takiej możliwości. Wszystkie smartfony Nokii będą działać na Windowsie. Osobiście nie wróżę temu posunięciu sukcesu. Nokia już od jakiegoś czasu tonie i myślę, że w obecnej sytuacji, bez dużej rewolucji Micro$oft niewiele pomoże.

PS. M$ nabywa również popularne od jakiegoś czasu prawa patentowe do wszystkich wynalazków Nokii, więc możliwe, że za jakiś czas wybuchnie kolejna wojna patentowa.

1 komentarz:

  1. Qrka... nie wiem czemu wszyscy upatrują w WP rychłe zejście śmiertelne Nokii. Przecież WP poczyna sobie coraz śmielej na rynku mobilnym a jego udział stale rośnie. A co to jest WP? WP to głównie Nokia, ergo - sprzedaż słuchawek Nokii rośnie. Fakt, Nokia z firmy globalnej stała się przedsiębiorstwem o znaczeniu raczej przeciętnym, ale żeby zaraz katastrofa? :)

    OdpowiedzUsuń